پایگاه خبری تحلیلی امید شهر

حالا «امید شهر» اوست/ «محمدعلی نجفی» پنجاه و هشتمین شهردار تهران

ایجاد: 1396/05/19 - 23:51
نویسنده یادداشت: 
مهدی محمدی دوست

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی امید شهر امروز پنجشنبه 19 اَمرداد 96 اعضای شورای شهر پنجم پس از شنیدن برنامه سومین نامزد شهرداری (محسن مهرعلیزاده)، راس ساعت 14 تشکیل جلسه داده و با رای قاطع 21 نفره، به محمدعلی نجفی بعنوان پنجاه و هشتمین شهردار تهران رای دادند. این شورا از اول شهریور به طور رسمی کار خود را آغاز می کند و طبیعتا یک بار دیگر باید به نجفی رای دهد.

به همین مناسبت، آخرین یادداشت پژوهشگر شهر (از فعالان شهری) که به انتخاب محمدعلی نجفی بعنوان شهردار تهران اختصاص دارد تقدیم حضور می شود:

نجفی تنها کسی است که..
 

- ارتباط بسیار خوبی با دولت دارد (تهران با داشتن 11درصد از کل جمعیت کشور، بالاترین بودجه را از دولت می‎گیرد. البته 33درصد از مالیات کشور را نیز تهرانی‎ها می‎دهند)

- علاقه بسیاری به آمار و ارقام دارد (نه اینکه بخواهد آمار کسی را بگیرد! و نه اینکه از برترین تحصیل کرده‎های ریاضی کشور است که است، بلکه امکان ندارد بدون عدد و رقم حرفی را بزند یا بپذیرد. البته در تایید علاقندی‎اش به آمار و ریاضیات اینکه، تنها عکس پروفایلی که در چند وقت اخیر داشت، عکس مریم میرزاخانی بود)

- در نهادهای مرتبط با شهرداری تجربه دارد (از عضویت 6ساله در شورای شهر تا مسئولیت نهادهای فرهنگی، برنامه‎ریزی و آموزشی کشور)

- ارتباط خوبی با مدیریت پیشین دارد (او از مدیران قالیباف هم در تنظیم برنامه‎اش کمک گرفت)

- تخصص‎گراست (جدا از سوابقش، در آخرین اظهار نظر گفت: از وقتی شهردار تهران شوم دیگر سیاسی نخواهم بود)

- برآیند رأی و خواست مردم است (بنده سال93 در یادداشتی با عنوان «انتخاب شهردار توسط مردم» با ذکر چهار دلیل این کار را در شرایط آن روز اجرایی نمی‎دانستم. البته هنوز هم این شرایط به طور کامل محقق نشده است اما با انتخاب امروز، تقریبا می توان گفت شهردار توسط مردم انتخاب شد. چون منتخبِ اول مردم و تمام منتخبان به او رأی دادند و او همان تفکری را دارد که تهرانی‎ها دارند)

 

حمایت ایده پرداز «تخصصگرایی» در مدیریت شهری

نجفی شاید تنها کسی است که پیش از این، در یادداشت‎های #پژوهشگر_شهر مورد تمجید قرار گرفته بود و فکر می‎کنم دلایل بالا کافی باشد تا همه از او حمایت کنیم.

 

تنها نگرانی

ثبات مدیریتی از علل موفقیت مدیریت شهری در جهان و ایران خودمان است. متوسط طول عمر مدیریت شهری در تهران حدود 2.5سال است. پست بالاتر، استعفا و البته گاهی محاکمه از دلایل کنار رفتن مدیران شهری تهران بوده است. همه ما از آقای نجفی حمایت می‎کنیم و اجازه نمی دهیم کار به استعفای ایشان بیانجامد.

 

سفیدبالک‏‎ها و شهردار جدید

دقت کردید امسال سفیدبالک‎ها با تاخیر چند ماهه ظاهر شدند (تقریبا از یک هفته پیش). اولش فکر می‎کردم منتظرند تا رییس جمهور مراسم تحلیفش را هم برگزار کند؛ اما بعد گفتم شاید هم منتظر شهردار جدیدند. امروز عصر (همزمان با جلسه تعیین شهردار جدید) دم پنجره ایستادم تا از خودشان بپرسم که هوا ابری شد و دچار آشوب (Agitation) شدند و رفتند.

 

کرج هم شاید ..

بخش قابل توجهی از جمعیت روزانه تهران از کرج‎اند و یکی از مقاصد سفر تهرانی‎ها هم کرج است. این دو شهر خیلی نزدیک و شبیه هم هستند. با طرح گزینه‎هایی مانند دکتر سلیمی یا دکتر نوذرپور توسط شورای شهر محترم کرج، باید امیدوار بود متروپلیتنی به بلندای البرز داشته باشیم.
 

پایان کلام با شعری به نقل از #محسن_مهرعلیزاده:

در پیکر گل‎های دل‎آویز [ری و تهران و] شمیران

عطری‎ست که در نافه آهوی خُتن نیست