پایگاه خبری تحلیلی امید شهر

عجالتا موی خانم‌ها را ول کنید و این آقایان را بچسبید/ پیرمرد مثل بید می‌لرزید

ایجاد: 1396/05/04 - 10:42

الان که دارم این متن را می‌نویسم خونم به جوش آمده. چند لحظه پیش جیب یکی را زدند. دیروز و پریروز هم.

تقریبا در تمام سال (به جز رمضان)، این تجارت، برقرار است.

مراقب این شگردها باشید (پیمایش پژوهشگر شهر)

1- اگر دیدید یک لنگه از درب‌های اتوبوس باز نمی‌شود، از فردی که با پایش جلوی باز شدن درب را گرفته بخواهید آزادش کند. وقتی مسافران در "فشار"، وارد یا خارج می‌شوند #جیب‌زنی راحت‌تر می‌شود!

2- وقتی چند نفر با سر و صدا و فشار وارد اتوبوس شدند، فاصله بگیرید و جیب‌تان را محکم بچسبید. آنها می‌خواهند شما را عصبی کنند تا از خود غافل شوید.

3- اگر دعوا راه افتاد، بدانید #زرگری است؛ یا جیب‌تان را زدهاند یا می‌خواهند بزنند.

4- فشار از چند جهت است تا تمرکز از دست بدهید. خطرناک‌ترین فشارها، روی #کتف است. آنها می‌خواهند شما را در موقعیت افتادن قرار دهند تا #دست‌تان_را_بالا_ببرید و از میله بگیرید. شما به میله‌تان می‌رسید و آن‌ها به جیب‌تان!

5- وقتی فهمیدید مال‌باخته شدید، از راننده بخواهید درب را باز نکند و از مردم کمک بخواهید. معمولا آنها می‌ترسند و شیء را می‌اندازند.

6- حتما سرقت را ثبت کنید تا تکرار نشود. از دست‌به‌سر کردن‌های کلانتری و دادسرا دل‌سرد نشوید. آنها نمی‌خواهند آمار سرقت حوزه استحفاظی‌شان بالا برود!

 

پیرمردی که مثل بید می‌لرزید

حال ناجوری داشت. مثل کسی که سکته زده باشد. عرق سردی روی پیشانی‌اش بود. می‌گفت کل نود تومنی که از فروش چای گیرش آمده بود را زدند. گفتم پدر جان اتفاقا دارم در این‌باره یادداشت می‌نویسم، بگو ببینم پیراهنت برای چه پاره شده؟ گفت وقتی پیاده شدم متوجه دزدی شدم. ماشین که حرکت کرد دنبالش دویدم، به زمین کشیده شدم و..

 

این آقا حداقل ۵سال است در امنیت کامل، سرقت می‌کند

اولین باری که دیدم، نوجوان 16 ساله با چهره معصومانه بود؛ اما چند روز پیش به آقایی که به او و دوستش معترض شده بود، جلوی چشم همه چاقو کشید!

این آقا را تقریبا همه مسافران ثابت این خط می‌شناسند اما چرا #دستگیر نمی‌شود نمی‌دانم!

 

نیرویِ نیروی انتظامی کجا تلف می‌شود؟

سال گذشته در روزنامه همدلی یادداشتی داشتم با عنوان "سکوت جامعه‌شناسان شهری و یک موضوع کاملا اجتماعی" که به #پلیس_امنیت_اخلاقی و #گشت_نامحسوس میپرداخت:

hamdelidaily.ir/?newsid=10285

غرض اینکه، سی و خردهای سال است نیرو و هزینه بسیاری صرف مسئله #حجاب شده است. مغلطه است اگر بدون بررسی هزینه-فایده بگوییم بُردیم یا باختیم. باید یک بار مالَت را بزنند تا بفهمی اولویتها کاملا بهم خورده است.